BODOVKA versus ELEKTRIKÁŘ

Příběh jedné bodovky:

Všichni jsme elektrikáři, alespoň o tom svědčí naše výuční listy, maturitní vysvědření či diplomy z VŠ.

Bodovky, bodovky - odporové sváření. Dobré téma.

Tentokrát to bylo hodně drahé. Volali až z dalekého Slovenska. SOS problém - výroba stojí na sváření odporem a není kdo by opravil naši bodovku.

Telefonní hovor skončil domluvou, že majitel nechá vymontovat jednotku řízení a následně ji doručí k nám k prohlídce či případné opravě. OK domluveno. Jen ještě necháme prohlédnout zařízení místním elektrikářem a potom rozhodneme co a jak. OK OK proč ne - když věc ještě více nepokazí - proč ne.

Po třech dnech opět telefon: 'Haló, pan elektrikář si neporadil, jedeme k Vám s řídící jednotkou' OK, OK, OK -

"však jsme tu odtoho, abychom Vám pomohli".... hlásá reklama

Pro kontrolu a opravu jsme museli z depozitu oprášit bodovku BP 20, která tam zabírá místo minimálně 5let. Nikomu ji nenabízíme, neboť z ekonomického hlediska je pro nás výhodné vlastnit takové zařízení k praktické zkoušce svárem. Přesto do dnešní doby nebyla tato možnost využita.

Tentokrát jsme zařízení dokonale využili a jednotku na ní odzkoušeli.

Jednotka byla odeslána na Slovensko do města 220km vzdáleného a jak jsme záhy byli telefonicky informováni BODOVKA stále není funkční.

U majitele došlo ke změně postoje.Vymontoval řídící jednotku a někde ve městě našel spřízněnou duši a ta mu umožnila, aby si jednotku odzkoušel v jeho bodovce. Výsledek byl, jak bych očekával, kladný. V jiné BODOVCE jednotka fungovala OK.

Opět byl navázán telefoniký kontakt a bylo oznámeno, že nezbývá než, abych neprodleně přijel. Hm, to se řekne přijeď, ale kdy, práce nad hlavu a někdo přijde poslední a chce být první. Jenže hlas na druhé straně byl zoufalý. Inu, když má někdo měkké srce snadno podlehne. Bylo dohodnuto: přijedu za dva dny.

Tříhodinová cesta byla naplánována tak, že za pět minut šest jsem telefonoval, aby si mne vyzvedli na čerpací stanici a dovedli mne na místo opravy. V 6.10 jsem stál před bodovkou, ale děsně zanedbanou a různě 'VYLEPŠENOU'.

' Ne, ne nepotřebujeme zrušit naše VYLEPŠENÍ. Potřebujeme, aby ten krám byl funkční!!!!

Nejsem nelida a rozumím žádosti majitele a tak jsem si přestal všímat vedlejších drátů, "cvrlikajících" ventilů a jal se hledat důvod, proč zařízení nepracuje jak má.

Přátelé, PĚT HODIN trvalo než jsem na to přišel. Po proměřní všeho co se dalo a na pokraji svých sil jsem došek k závěru, že problém může ještě způsobovat něktrerý z tyristorů. /Byl by to veký svátek, kdyby tyristor byl vadný/.

Při předešlé kontrole jsem neshledal, že by polovodič mněl být špatný, ale přece jen jsem se na ně - jsou tam dva - ještě jednou zamněřil. Při pořádném posvícení - rozumněj - svítilnou ne konzumaci kachny, jsem začal tušit problém.

Zvláštní stopy na chladiči mně připomněli návštěvu MÍSTNÍHO ELEKRIKÁŘE. Mé tušení mně potvrdila obsluha, ano MÍSTNÍ ELEKTRIKÁŘ VYMONTOVAL TYRISTORY, ABY JE ZKONTROLOVAL.

A bylo jasno, ještě jsem si ověřil polohu tyristorů a stačilo uvolnit chladič a jeden z tyristorů otočit a bylo hotovo.

Dá se opakovat to, co říká náš kolega HOUSE: 'JE TO VLASTNĚ SRANDA, KDYŽ TO UMÍŠ'

Mně to trvalo PĚT HODIN - a to už jsem ze zoufalství vymýšlel opravdu hlouposti.

Tak to máte příběh jednoho elektrikáře, kterému bylo určitě zaplaceno...... .

Přeji příjemný den Štěpánek

loading