BV 2,5 ruční bodovací kleště BEZ Bratislava
Ruční bodovka ze Slovenska BV 2,5
Jako vždy telefonát, ovšem tentokrát jasný, konstruktivní a naléhavý.
Za dva dny na paletce přivezla dopravní služba dva kusy ručních bodovek. BV 2,5. Vyrobil Danubius Elekrik.
Přiznám se, tyto ruční bdovací kleště znám v podstatě jen z propagačních materiálů. Jinými slovy na vině je jejich NEPORUCHOVOST. Vzásadě mohu říci, že v provozech jsou nasazeny a pokud jsem opravoval za 40let praxe 1ks tak to bylo tak vše.
To však je minulost teď tu mám na stole dva kusy a je na mně abych je opravil.
Jedna hlásí chybu 56 - to znamená že nesepnul jeden ze dvou tristorů. Druhá hlásí chybu 51 - to znamená chybí BC signál.
Podotýkám, procesorové řízení bodovek od firmy VTS je nadmíru spolehlivé. Mnohé kusy, co se mě dostávají do rukou, jsou výrobky z roku 91! A těch 30 let pracovali a pracovat budou, neboť většinou je problém ve stroji a VELMI ZŘÍDKA v jednotce řízení.
Tak tomu bylo i v tomto případě.
Ještě než jsem zařízení dostal k opravě, jsem usoudil, že bych preventivně se pokusil zajistit tyristorový modul, kdyby se skutečně potvrdil můj úsudek co kdyby .... .
To jsem netušil co nastane při vyhledávání tyristorového modulu HHT 431. Někdo patrně skoupil výrobu ČKD Polovodiče a patrněna na ní chce silně vydělávat. Necelých 7000,-Kč + DPH po mně obchodník chtěl. To mne dostalo do mrákot a tak už jsem ihned vymýšlel, jak je to dnes moderní, KONSPIRACI jak, pokud bude problém s výkonovým modulem, jak upravím desku tištěného spoje, abych tam namontoval modul za nějakých 900,-Kč.
OVŠEM TO NEBYLO POTŘEBA.
Jakmile jsem otevřel zařízení /obě/, tak mi začalo svítat. Pro moji jistotu jsem pasivně oměřil co se dalo a došel jsem k závěru, že patrně modul potřeba nebude.
To co mne fascinovalo na rozdělaných zařízení byly dvě věci:
- nalepená vizitka servisní firmy /nevím zda to měli v práci/
- stav zařízení - opět mně nebylo sděleno kdo a co s bodovkami dělal
Na strojích je vidět, že hodně pracovaly a technologii nikdo moc neřešil. Podle všeho cíl byl splněn, body držely a ostatní problematika šla bokem.
Jak jsem je "kuchal" a hledal co by mohlo způsobovat poruchy, tak jsem narážel na povolené spoje, stržený závit, "rozvrabčenou" kabeláž no prostě ten kdo se "prošel" těmi stroji by zasloužil vyznamenání už jen za to, že byl schopen, alespoň zařízení zpět opatřt kryty.
To nic jedeme dál. Každé to zřízení mne stálo osm hodin mého života. Vychytával jsem problémy a několikrát jsem musel zařízení rozebrat a opět složit - vše děsně stísněné.
Jak už jsem psal elektronické řízení vadné nebývá a výkonový modul vadný může být, ale v tomto případě to byla otázka, dle mého soudu, neseriózního přístupu.
Závěr:
Zákazní si přijel, opravené zařízení odzkoušel, zaplatil a odjel.
Tak, až se Vám nebude pozdávat vaše bodovka tak, dejte pozor:
MOŽNÁ EXISTUJE NĚKDO, KDO VÁM JI BUDE CHTÍT OPRAVIT /smích/. TŘEBA TAK JAK JSEM POPSAL ..... .
Ne, ne, ne nechci být negativní. Ušetříl jsem za tyristorové moduly, jsem přesvědčen, že v opravě více udělat nešlo v rámci mých technických možností.
Přeji svým čtenářům úspěch v jejich podnikání a více radosti, než- li starostí.
Zdeněk Štěpánek
12.9 2024