HOBART - 40let a stále maká

HOBART

značka, kterou jsem za svou praxi nepotkal

Toto zařízení je letité a naprosto poplatné své době, neboť vytvořit zařízeni s regulovaným výkonem DZ 100% ...1000A se 100% odolností by bylo asi nad možnosti té doby, kdyby se nepoužilo základních poznatků elektrotechniky.

Jak se dostalo do slévárny už před léty si dovedu vysvětlit snad jen tím, že bylo zakoupeno z výstaviště jako exponát.

Technicky vzato šest transduktorů řídí výkon tohoto zařízení a ventilátor o půměru cca 80cm to celé chladí.

Zařízení o váze 600kg - tak takovému monstru jsem se chtěl vyhnout. Nepomohly nářky, že jsem to nikdy nedělal, že na to nemám vybavení, že nemám čas ap. Na internetu se nikdo nenašel a když už se našel, tak dotyčný prý doporučil mne - dodnes nevím, zda je to pravda či ne.

Co naplat, zákazník a jeho přání, je třeba vyplnit a tak začala dlouhá cesta za výsledkem.

V tomto bodě se musím ohlédnout. Bylo to krušných sedm měsíců, kdy se odhalili povahy, morálka a ochota všech lidí, kteří kolem mne tak říkajíc stojí.

První moment byl, když jsem přesvědčoval údržbu vlastního podniku, aby sama věc opravila, vždyť mají prostor, čas lidi a prostředky na opravu s tím, že jim rád pomohu. Ne tyto návrhy neprošly.

Druhý moment byl, když zařízení přivezli k nám. U nás to prostorově je ovšem na hranici možností a neustále o prostor "bojujeme". Jednoduše: HOBART ať se postavil kamkoliv stále "vyčníval".

Třetí moment byl, když jsem jeden, ten co byl vadný, transduktor zdemontoval - jeden váží určitě přes 50kg a já jsem stál před problémem kdo to množství železa  a mědi opraví.

Čtvrtý moment byl, když jsem oslovil našeho tradičního dodavatele oprav transformátorů. Mněl jsem dát na intuici - nedal jsem a tak to i dopadlo: ..... "ano já se postarám, já věc dám dohromady" zněla jeho lakonická odpověď.  Podotýkám, bylo před prázdninami a tak jsem dotyčného prosil, že z těch a těch důvodů to spěchá a pokud nazná, že není v jeho moci věc dát doromady, ať neprodleně dá vědět a já budu věc řešit. Sliby a sliby thoto znění mně ještě dnes zní v uších: ......"samozřejmě, to víte že ano. Dám vědět." Ještě při nakládání tranduktoru mu připomínám: ....." a prosím Vás, ne že odjedete na dovolenou a věc bude někde ležet a nic se nebude dít". Chabé ubezpečení," NE", mne mnělo varovat, ale já se varovat nedal, vidina výsledku byla silnější.

Pátý moment - to už bylo po čtrnácti dnech telefon dodavatele opravy transduktoru hlásil nedostunost. AHA, dotyčný si užíval své vysněné dovolené. A s heslem "práce není zajíc" a rup a hej všichni ať mně líbaj .... .

Z druhé strany majitel toho kovoměděného zázraku pravidelně telefonoval: "pane Štěpánek jak to vypadá?"

Poznatky: když na věc nemáte vliv, je to horší, jako když jste neschopný

Šestý moment - když konečně se dodavatel slibů vrátil, telefon byl již dostupný, avšak majitel telefonu jaksi ne. To už bylo na mne moc. Musel jsem použít jiné páky. Jak se říká:  "kam nemůže č...rt nastrčí že..u". Zavolal jsem manželce dotyčného a ejhle. Dodavatel - slibotechna musel s pravdou ven:

VŠE JE ŠPATNĚ, TRANSDUKTOR JSEM ROZEBRAL, ALE OPRAVIT NEUMÍM

- a já jen ČUMĚL, je to tak, já jen zíral, téměř dva měsíce a výsledek žádný.

Sedmý moment - nasadil jsem všechny možnosti jak dosáhnout výsledku. Bylo po dovolených, tak to celkem šlo. Internet sice tvrdil, že nic není problém, ale u toho také zůstalo. Jen ten můj problém zůstával dál. A jak si tak pěkně zoufám vzpomněl jsem si na praktika v oboru elektro. Nemohu napsat "starého", neboť by se mohl urazit, on totiž není nejmladší, avšak to, že je STARÝ PRAKTIK, jej urazit nemůže. Tak tento PRAKTIK mně dal dva typy, kdo by umněl navinou měděnou pásovinu na vysoko cca 24x4mm, šest závitů do oválu.

Osmý moment - boj s časem neustával - vytypovaná, ochotná firma samozřejmě nemněla prostor, aby všeho nechala a jala se mně obsloužit. A na finále, když už se čas našel, tak přišly argumenty, že je problém: " do kruho stočit umíme, ale do oválu NE".

Na to jsem byl už připraven, neboť v hlavě mně zrál krizový plán. Nadechl jsem se a dal jsem si záležet na artikulaci, přesnosti a důrazu mého monologu:

" neumíte, dobře, stočíte čtrnáct půlkruhů s přesahem cca 10cm já je nechám svařit do cívky a vy to namontujete a zaimpregnujete. ANO?"

Na druhé straně zavládlo ticho asi na deset vteřin a následná odpověď mne přivedla opět do naděje.

" Dejte nám ještě nějaký čas, máme tu jednoho chlapíka a ten by to asi dal dohromady."

a dal, přátelé dal. Za týden jsem si transduktor s krásně svítícím vinutím a mně příjemně vonícím lakem odvážel. Odvážel k montáži do toho železného šasi.

Devátý moment - to už byl říjen. Pozimní nápor byl velký, spousta oprav a zákazníků co něco chtěli bylo důvodem proč nemohla proběhnout montáž a zkouška HOBARTA v klidu. Na konci řijna bylo vše odzkoušeno a bylo rozhonuto vše ještě jednou rozdělat a zbylé transduktory nechat vyčistit a přelakovat. Potom vše zkompletovat a hurá do slévárny.

V půli prosince byl HOBART instalován na svém místě - tečka

Desátý moment byl, když po týdnu volá majitel: " HOBART má problém". Proud ukazuje a dává, ale výkon je mizerný!

Zajeli jsme tam. Naše konzilium po 4hodinách konstatovalo, že Desátý problém na místě neodhalíme.

Jedenáctý moment - zařízení se opět vrátilo k nám, mé zoufalství dostoupilo tak daleko, že jsem musel brát rady kde se dalo. Znalosti ze školy byly jen v povědomí, zkušenosti s magnetikým zesilovačem žádné, internet opět jen na mne civěl a tak jsem zašel do své skromné knihovny a problematiku přesytky si oživil. Došel jsem k závěru, že jen v buzení je problém. Tak jsem apsolvoval měření a zkoušení a nakonec světe div se jedna sekce skutečně nemněla obvod, ale proč?

Kde se stala chyba?

Nezbývalo než oddělit odsebe jednotlivé transduktory a jednotlivě proměřit. Jeden mněl přerušené budící vinutí. Důvodem byl prošroubovaný silový spoj tak, že dřík šroubu se dotýkal vinutí a při provozu prodřel izolaci vinutí a to se přerušilo.

Dvanáctý moment - opět demontáž, opět apsolvovat cestu do firmy k převinutí a opět týden čekat a opět jet tu dálku a opět montovat  a opět zkoušet a ještě důkladněji vše prohlédnout a dát všem spojům patřičné dimenze.

Třináctý moment - již týden HOBART pracuje jak má a tak po té kladné zprávě jsme si koupily zákusky uvařili kafe a v nostalgické tichosti, v té melancholické pietě vzpomínali, jaké to bylo, když nám tu celého půl roku zavazel ten AMERIČAN jménem HOBART.

Tak vidíte byla to skutečně trudná cesta......

loading