JAK hlupák opravoval MA 315

MA 315, svářečka MA 315, oprava MA 315, servis MA 315

Jestli že byste hledali 'pracanta' mezi svářecími zdroji, který umí svářet metodou TIG i hliník, potom by to bezpochyb byla stará dobrá svářečka MA 315.

Vodní chlazení hořáku, dimenze výkonu a odolnost i proti vzteklému majiteli jsou naprosto převažující klady tohoto zařízení.

Komu zařízení neodolá je šrotař - dacan který slídí, unavuje a nakonec vítězí.

Další, komu těžko MA 315 vzdoruje, je opravář co má v hlavě, na místo znalostí a snahy a touhy zvítězit nad závadou, jen a jen vidinu prodeje nového moderního zdroje. A hlavně: 'ručičky nebojte se, vy pracovat nebudete' o hlavě nemluvě.

Nemylte se, to nepíši proto, že bych nechtěl i já prodat nové zařízení,nebo že bych záviděl, že oni prodají a já ne. Píši to, co jsem viděl a zažil a je mi líto těch zařízení, které postupně nenávratně mizí. Líto je mi také majitelů, kteří byli přesvědčeni že:

 - jejich zařízení se nedá opravit

 - je neekonomické, bere hodně proudu

Podobné nesmysly a hlouposti jsou jen argumenty se záměrem, přesvědčit majitele ke koupi nového moderního zařízení.

Jak to bylo:  s opravou MA 315

Začalo to nesmělým telefonátem: 'dobrý den tady x.y. dovolal jsem se do opravny svářeček?'

když takto nesměle někdo telefonuje, téměř vždy se jedná o malér konkurence.

A opravdu, dotyčný mi v telefonu vysvětlil co se stalo:

'Mám svářečku MA 315 a nefunguje, byl tu opravář a po prohlídce prohlásil, že problém je v řízení a on nemá dokumentaci a je to staré, historické zařízení a je to v podstě problém opravit a je to a je to atd..

Domluvili jsme návštěvu a zajel jsem na místo.

Pěkná dílna a v ní stála ještě novotou zářící MA 315. Podle svého zvyku jsem šel jen tak na obhlídku zdroje, jen tak s rukama v kapsách, abych viděl kde co a jak a pak usoudím co budu potřebovat.

Majitel, mezi tím, jak mi znovu popisoval návštěvu opraváře, zapojil zařízení a jal se jej předvádět.

A skutečně - problém. Z MA 315 se linuly velmi podezdřelé zvuky. Po odkrytování a znovu zapnutí zdroje jsem naznal a  že problém problém způsobuje patrně vadný silový usměrňovač.

Do auta se mi nechtělo /stálo dosti daleko od dílny- ach ta moje lenost/ a tak jsem požádal majitele o měřící přístroj /pán je velmi dobře vybaven/. Pomocí přístroje jsem určil vadnou diodu a tak jsem poprosil o zapůjčení stranového klíče 13/17. Odšrouboval jsem přívod vadné diody a vyzval majitele, aby zařízení vyzkoušel a závada byla odhalena.

ŽÁDNÁ VADNÁ JEDNOTKA ŘÍZENÍ, ALE VADNÁ  DIODA V SILOVÉM MŮSTKU !!!!

Co následovalo si asi umíte představit. Na adresu konkurence se snesla dosti nepříjemná kritika ze strany majitele. Neboť si opravář nechal zaplatit tu takzvanou diagnostiku i s cestou a DPH.

No nebylo to nic příjemného.

Někdo možná řekne: kecá - vymýšlí si - vytahuje se - je to ješita píše a píše a kdo ví jak to je....... a kdo ví co sám je zač ...... 

loading