Jak zalepit díru v rozpočtu?

Mám návrh.

Je mi líto českého rozpočtu, který vykazuje schodek nějakých 270miliard korun českých.

Juj, to je peněz, jako želez a za to prý mohou ti, no jak se jim říká, no ti ... ti ha důchodci, ale lumpi.

Tak jsem to slyšel a četl v různých variantách po celý rok 2023 - nic moc zprávy, rád bych četl a slyšel jiné pozitivnější zprávy.

Měl bych možná hloupý a my snílkové si myslíme, že přirozený a v podstatě tržní návrh. Posaďtte se a čtěte:

Bylo nebylo .... žil a ještě žije jeden OSVČ

Patrně to musí být úchyl, neboť za svou případnou neschpnost ručí vším svým majetkem a nebo se musí pojistit na HLOUPOST.

No, ale náš OSVČ je šikovný, pracuje ve službách a nespadá do kategorie  typu: FRANTO PODRŽTO, JÁ SKOČÍM PRO PENÍZE.

Jak už jsem uvedl, je zdatný šikovný a následkem toho také žádaný ve svém oboru. Bbohatne. A jak čas běží, tak si pořídí rodinu, dům, auto a má svého koníčka a také by si RÁD O SOBOTĚ A NEDĚLI ODPOČINUL. V pondělí totiž, jde zase makat, tak trochu odpočinku by přišlo vhod. Už také proto, aby vydělal peníze a o ty se podělil s PRÁZDNOU STÁTNÍ KASOU. S heslem: každému co jeho jest.

Ovšem náš OSVČ,  NE a NE. O sobotě a neděli maká na zahradě, se ženou myje okna a uklízí dům. Společně se starají o staré rodiče a co, tu garáž nakonec postaví také svépomocí. Není sice zedník, ale ........ .

Z jedné strany dobře - důchodu se patrně nedožije a tudíž stát ušetří na důchodu pro něj, ale zde narazíme na problematiku té nešťasné finanční díry - kdo ji zaplatí, když ten náš šikovný OSVČ se důchodu sotva dožije? V podstatě se upracuje a ....... .

A tak, jak to bývá náš OSVČ, sedí a přemýtá: 

"Já se tady honím. Přes týden vydělávám, nouzi o peníze nemám. Někoho bych na ty práce najal. Umyl by okna, postavil garáž, nějaká služba by přivezla oběd rodičům atd. co všechno by bylo možné nakoupit za služby. Ouha. Služby existují, koupit se dají, ovšem NENÍ MOTIVACE. Proč motivace, co to tu melu? Peníze mám, tak o co tu jde?"

Náš OSVČ je totiž nejen znalý svého oboru, ale je nucen také mít určitou gramotnost ve financích.

Z toho důvodu vede tento monolog: "..... v kapitalistické společnosti je vše o penězích" - říkejme tomu tržní mechanizmus......"

Dále pokračuje ve své úvaze takto: " já bych nakoupil zednické či úklidové služby a rád za ně zaplatím. Je tu jedna věc, já mám vydávat své zdaněné peníze za služby, což je OK a při placení dostanu otázku: PŘEJETE SI DOKLAD či  ÚČTENKU? Odpovídá, v zásadě zklamaně NE, MNĚ TO NIKDO NEPROPLATÍ. Co se děje s případným odmítnutým dokladem to už neví."

Náš OSVČ si posune brýle na svém nose a podává imaginárnímu posluchači tento návrh: " hm já bych věděl o dobré motivaci proč brát faktury a vyžadovat účtenku od dodavatelů." A sice:

Dát možnost, podnikatelům, aby si nakoupené služby mohli, byť jen mizivým procentem, ODEČÍST OD ZÁKLADU  DANĚ ZE ZISKU. To byla silná motivace a roztočí to drobnou ekonomiku do obrátek. Chce to patrně jen a jen vůli.

Jde o tři příznivá pozitiva:

+ OSVČ bude zdravý, odpočinutý. Důchodu se dožije a bude jej ještě nějaký čas pobírat, ale do té doby se bude dělit se státní kasou o DPH + daně z přijmu. Náš bude OSVČ bude mít dobrý pocit, že si sníží základ daně o díl z přijatých faktur za služby.

+ tento důležitý moment povede k tomu, že dodavatelé se "stanou" poctivými /doufám, že jsou poctiví i dnes/ daňovými poplatníky, dle platných předpisů. V zásadě to bude opět MOTIVACE /i obava je motivace/, neboť jejich poctivé odvody budou dohledatelné a následně budou uznáni jako poctiví.

+ a TEN NEJVĚTŠÍ PROSPĚCH bude mít ta pověstně děravá státní kasa. Ta prázdná pomyslná truhla peněz přivítá velké, opakuji velké, množství peněz ve formě daní z dnešní šedé ekonomiky. To bude mít za následek, že už nebude muset politická scéna hledat viníka, kdo roztočil tak velké peníze. Nebude muset vymýšlet RŮZNÉ KLIČKY JAK DÍRU ZALEPIT. Stoupne její prestiž a vážnost, neboť výše popsaným způsobem dosáhne toho co jsme si po roce 1989 mnozí mysleli: TRŽNÍ EKONOMIKA je základem svobodné společnosti. ŽEL celý rok 2023 se nesl v rétorice: "kdo za to může a komu co kde vezmeme, ve jménu udržitelných státních financí. 

Náš příběch je ukonce.

patrně se úvaha našeho OSVČ neujme, ale to nic.

důchodci dál budou žít, ani nezatrpknou. Dále se budou snažit žít v radosti, vždyť mnozí zažily druhou válku, rok 1948, rok 1968, normalizaci i ten rok 1989, který měl otevřít nám všem cestu .......... . Oni vyjdou i s malou penzí. Uskromní se, avšak pamatujte, páni konšelé, stáří se nikomu nevyhne: 

Tak zvesela do toho "nového" roku 2024 s armádou důchodců, zpátky ni krok, kupředu levá, kupředu levá, zpátky ni krok ..... .

Náš OSVČ se těší na lepší časy.

Zdeněk Štěpánek

loading