INVERTOR- zbytečná oprava

Příhoda s invertorem

Nedávno se stala tato příhoda.

Je sice banální a tak bych si tuto zkušenost mohl nechat pro sebe,

avšak, ale mottem těchto stránek je: 'dobrý servis přítel Vašich svářeček'

a tak, jako 'přítel' Vašich svářeček', 

Vám vylíčím tento malý příběh.

Snad bude někomu užitečný.

 

Před třemi lety jsme prodali invertorový svářecí zdroj 150A. Malý invertor KIT 150. Koupili jej do údržby firmy a k tomu kuklu a kabely - no klasika.

Toho dne, jako vždy telefon - šéf údržby volá, že mají problém se svářečkou co od nás koupili.

Mám vždy několik otázek, abych předešel nedorozumnění jako jsou: dlouhé či tenké prodlužky, vadné držáky elektrod či zemnící svěrka apod..

'Neklidný oblouk, který jakoby skáče z jedné strany elektrody na druhou' zněla zcela evidentně nejistá odpověď šéfa údržby. /jen tlumočil, sám s tím nesvářel./

Objednal se k nám na pondělí. To ten nejlepší čas, kdy jsme celý den v dílně a nikam nejedeme /někdy je u nás v pondělí šrumec/.

Přijel kolem deváté a hlásí.

'Svářeč říká, že se s ní nedá dělat' říká, 'podívejte se na to'.

Prohlížím si tu krabičku na sváření jen tak zvenčí a zdá se, že si jí údržbáři hledí, je čistá uržovaná. Už vyndávám zakázkový list, že si zapíši iniciály nové zakázky. Máme v v tom zakázkovém listě kolonku: 'popis závady uvedné zákazníkem'.

A tak se ptám na popis té závady, abych ji zapsal:

'No, jak bych vám to popsal' říká vedoucí. 'Oblouk je neklidý přebíhá z jedné strany na druhou, no já s tím nesvářím, ale náš svářeč řekl a s ním i ostatní na údržbě, že se s tím nedá dělat.'

Začal u mne pracovat pud opravářské sebezáchovy. Ta nejistá odpověď vedoucího a ta 'jednoznačná' vyjádření údržbářů: 's tím se nedá dělat' to už za ta léta znám. Podrobil jsem jej ještě malému výslechu: jak skladují elektrody, kdy kupovaly nové atd... Nakonec jsem požádal, ať mi dá vedoucí k telefonu svářeče. Vyhověl mi a tak z druhé strany jsem slyše asi toto:

'oblouk hoří neklidně něco jaku když sváříš trafem, oblouk tak přeskakuje z jedné strany na druhou, ale u trafa je to normální. Tady to dříve nedělalo a teď to za nic nestojí'

To už ale v mé hlavě zrálo podezdření. Položil jsem otázku: ' jak sušíte elektrody?'

Z druhé strany : 'No jak, nijak, tady jsou v suchu a nikdy jsme je nesušily a navíc to se už nikde nedělá'.

Nějak jsem nebyl v kondici a docházeli mi argumenty, tak jsem musel zahrát na jinou strunu.

říkám: 'Pane kolego, dotaz, co se stane, když vezmu do opravy Vaši svářečku a naúčtuji Vaší firmě prohlídku zařízení a do zprávy napíši, že problém není ve svářečce ale v nevysušených elektrodách? Není to jisté riziko, když nevyzkoušíte co Vám radím?'

Na druhé straně nastalo v hlavě svářeče patrně kalkulačkové drama, když si spočítal kolik dělají jeho prémie.

Zavěsili jsme. Vedoucí si nechal vysvětlit, problematiku sušení elektrod. Já jsem mu do auta dal, sice starou, ale funkční sušičku elekrod s tím, že to dávám jako dar jejich údržbě.

Je to už delší doba, a nikdo se více neozval.

Předpokládám, že údržba dnes suší elektrody a spokojeně sváří.

Máme se ještě co učit - technologie je technologie.

Štěpánek

loading