ZDENĚK ŠTĚPÁNEK ///

logo.png
top.png

BODOVKA versus ELEKTRIKÁŘ

Příběh jedné bodovky:

Všichni jsme elektrikáři, alespoň o tom svědčí naše výuční listy, maturitní vysvědření či diplomy z VŠ.

Bodovky, bodovky - odporové sváření. Dobré téma.

Tentokrát to bylo hodně drahé. Volali až z dalekého Slovenska. SOS problém - výroba stojí na sváření odporem a není kdo by opravil naši bodovku.

Telefonní hovor skončil domluvou, že majitel nechá vymontovat jednotku řízení a následně ji doručí k nám k prohlídce či případné opravě. OK domluveno. Jen ještě necháme prohlédnout zařízení místním elektrikářem a potom rozhodneme co a jak. OK OK proč ne - když věc ještě více nepokazí - proč ne.

Po třech dnech opět telefon: 'Haló, pan elektrikář si neporadil jedeme k Vám s řídící jednotkou' OK, OK, OK - však jsme tu odtoho, abychom Vám pomohli.... hlásá reklama

Pro kontrolu a opravu jsme museli z depozitu oprášit bodovku BP 20, která tam zabírá místo minimálně 5let. Nikomu ji nenabízíme, neboť z ekonomického hlediska je pro nás výhodné vlastnit takové zařízení k praktické zkoušce svárem. Přesto do dnešní doby nebyla tato možnost využita.

Tentokrát jsme zařízení dokonale využili a jednotku na ní odzkoušeli.

Jednotka byla odeslána do města 220km vzdáleného a jak sme záhy byli telefonicky informováni BODOVKA stále není funkční.

U majitele došlo ke změně postoje.Vymontoval řídící jednotku a někde ve městě našel spřízněnou duši a ta mu umožnila, aby si jednotku odzkoušel v jeho bodovce. Výsledek byl, jak bych očekával, kladný. V jiné BODOVCE jednotka fungovala OK.

Opět byl navázán telefoniký kontakt a bylo oznámeno, že nezbývá než, abych neprodleně přijel. Hm to se řekne přijeď,

ale kdy, práce nad hlavu a někdo přijde poslední a chce být první. Jenže hlas na druhé straně byl zoufalý. Inu, když má někdo měkké srce snadno podlehne. Bylo dohodnuto přijedu za dva dny.

Tříhodinová cesta byla naplánována tak, že za pět minut šest jsem telefonoval, aby simne vyzvedli na čerpací stanici a dovedli mne na místo opravy. V 6.10 jsem stál před bodovkou, ale děsně zanedbanou a různě 'VYLEPŠENOU'.

' Ne, ne nepotřebujeme zrušit naše VYLEPŠENÍ. Potřebujeme, aby ten krám byl funkční!!!!

Nesem nelida a rozumím žádosti majitele a tak jsem si přestal všímat vedlejších drátů, cvrlikajících ventilů a jal se hledat důvod, proč zařízení nepracuje jak má.

Přátelé, PĚT HODIN trvalo než jsem na to přišel. Po proměřní všeho co se dalo a na pokraji svých sil jsem došek k závěru, že problém může ještě způsobovat něktrerý z tyristorů. /Byl by to veký svátek, kdyby tyristor byl vadný/.

Při předešlé kontrole jsem neshledal, že by polovodič mněl být špatný, ale přece jen jsem se na ně - jsou tam dva - ještě jednou zamněřil. Při pořádném posvícení - rozumněj - svítilnou ne konzumaci kachny, jsem začal tušit problém.

Zvláštní stopy na chladiči mně připomněli návštěvu MÍSTNÍHO ELEKRIKÁŘE. Mé tušení mně potvrdila obsluha, ano MÍSTNÍ ELEKTRIKÁŘ VYMONTOVAL TYRISTORY, ABY JE ZKONTROLOVAL.

A bylo jasno, ještě jsem si ověřil polohu tyristorů a stačilo uvolnit chladič a jeden z tyristorů otočit a bylo hotovo.

Dá se opakovat to, co říká náš kolega HOUSE: 'JE TO VLASTNĚ SRANDA, KDYŽ TO UMÍŠ'

Mně to trvalo PĚT HODIN - a to už jsem ze zoufalství vymýšlel opravdu hlouposti.

Tak to máte příběh jednoho elektrikáře, kterému bylo určitě zaplaceno...... .

Přeji příjemný den Štěpánek