ZDENĚK ŠTĚPÁNEK ///

logo.png
top.png

JAK hlupák opravoval MA 315

MA 315, svářečka MA 315, oprava MA 315, servis MA 315

Jestli že byste hledali 'pracanta' mezi svářecími zdroji, který umí svářet metodou TIG i hliník, potom by to bezpochyb byla stará dobrá svářečka MA 315.

Vodní chlazení hořáku, dimenze výkonu a odolnost i proti vzteklému majiteli jsou naprosto převažující klady tohoto zařízení.

Komu zařízení neodolá je šrotař - dacan který slídí, unavuje a nakonec vítězí.

Další, komu těžko MA 315 vzdoruje, je opravář co má v hlavě, na místo znalostí a snahy a touhy zvítězit nad závadou, jen a jen vidinu prodeje nového moderního zdroje. A hlavně: 'ručičky nebojte se, vy pracovat nebudete' o hlavě nemluvě.

Nemylte se, to nepíši proto, že bych nechtěl i já prodat nové zařízení,nebo že bych záviděl, že oni prodají a já ne. Píši to, co jsem viděl a zažil a je mi líto těch zařízení, které postupně nenávratně mizí. Líto je mi také majitelů, kteří byli přesvědčeni že:

 - jejich zařízení se nedá opravit

 - je neekonomické, bere hodně proudu

Podobné nesmysly a hlouposti jsou jen argumenty se záměrem, přesvědčit majitele ke koupi nového moderního zařízení.

Jak to bylo:  s opravou MA 315

Začalo to nesmělým telefonátem: 'dobrý den tady x.y. dovolal jsem se do opravny svářeček?'

když takto nesměle někdo telefonuje, téměř vždy se jedná o malér konkurence.

A opravdu, dotyčný mi v telefonu vysvětlil co se stalo:

'Mám svářečku MA 315 a nefunguje, byl tu opravář a po prohlídce prohlásil, že problém je v řízení a on nemá dokumentaci a je to staré, historické zařízení a je to v podstě problém opravit a je to a je to atd..

Domluvili jsme návštěvu a zajel jsem na místo.

Pěkná dílna a v ní stála ještě novotou zářící MA 315. Podle svého zvyku jsem šel jen tak na obhlídku zdroje, jen tak s rukama v kapsách, abych viděl kde co a jak a pak usoudím co budu potřebovat.

Majitel, mezi tím, jak mi znovu popisoval návštěvu opraváře, zapojil zařízení a jal se jej předvádět.

A skutečně - problém. Z MA 315 se linuly velmi podezdřelé zvuky. Po odkrytování a znovu zapnutí zdroje jsem naznal a  že problém problém způsobuje patrně vadný silový usměrňovač.

Do auta se mi nechtělo /stálo dosti daleko od dílny- ach ta moje lenost/ a tak jsem požádal majitele o měřící přístroj /pán je velmi dobře vybaven/. Pomocí přístroje jsem určil vadnou diodu a tak jsem poprosil o zapůjčení stranového klíče 13/17. Odšrouboval jsem přívod vadné diody a vyzval majitele, aby zařízení vyzkoušel a závada byla odhalena.

ŽÁDNÁ VADNÁ JEDNOTKA ŘÍZENÍ, ALE VADNÁ  DIODA V SILOVÉM MŮSTKU !!!!

Co následovalo si asi umíte představit. Na adresu konkurence se snesla dosti nepříjemná kritika ze strany majitele. Neboť si opravář nechal zaplatit tu takzvanou diagnostiku i s cestou a DPH.

No nebylo to nic příjemného.

Někdo možná řekne: kecá - vymýšlí si - vytahuje se - je to ješita píše a píše a kdo ví jak to je....... a kdo ví co sám je zač ......