Není to k sváření, ale k TVÁŘENÍ - LIS

Dobře připravený svařenec je předpokladem

pro pevný a vzhledný svár,

řemeslník by řekl:  "dobře udělaný ZÁKLAD  je předpokladem pro dobrou, kvalitní a vzhledně odvedenou práci".

Z výše uvedených důvodů jsem byl vyzván, abych se na lis "podíval". Lisu nic evidentně nebylo, ale bylo mě vysvětleno v čem je problém.

PROBLÉM SPOČÍVAL V PŘESNOSTI ZASTAVOVÁNÍ PÍSTU V POŽADOVANÉ POLOZE a protože zákazník dělá opakovaně malé série tváření, tak z toho důvodu se musí opakovaně vracet k nastavování různých poloh pístu lisu. Série se sice opakují a taktéž příslušné přípravky, ale problém byl v nastavení zastavení pístu v potřebném  bodě.

Nestabilitu způsobovaly VACHRLATÉ  /labilní/  snímače polohy pístu a obsluha musela vždy při změně výrobku složitě a časově i materálně náročně lis seřizovat. Praktické zkoušky, při nastavování, totiž takříkajíc "vyrobily" několik zmetků což narušovalo klid a mistrovsví obsluhy.

A TO BYL ÚKOL PRO MNE - realizovat spolehlivé a hlavně co nejpřesnější zastavování chodu lisu v daném místě a i když se bude nastavování opakovaně měnit, aby značku /odměření/, kterou si na lisu udělají pro daný výrobek mohli kdykoli využít a nemuseli ztrácet nervy a to ostatní - třeba charakter.

LISY určitě nejsou moje hobby,ale zákazník je zákazník a tak jsem věc realizoval, bylo to malé zpestření technického směru / je faktem, že občas si takto "odběhnu" například si vzpomenu na RUČNÍ ŽEZÁNÍ POLYSTYRÉNU či OVLÁDÁNÍ POLOHOVADLA pro navařování pístních tlumičů motocyklů/, ale skutečně TO NENÍ MOJE ZAMĚŘENÍ.

Výsledek:

Původní mechnické snímače byly nahrazeny indukčními snímači a abych nemusel vymýšlet a měnit zapojení lisu, tak jsem zkonstruoval jednoduchý ovládací modul a přes ten ovládám logiku lisu.

Funkce je bezvadná, jen mechnické úpravy v rozvaděči a změna čidel byla časově náročnější. 

Zkrátka: TECHNICKÝ ŽIVOT NENÍ JEN O SVÁŘENÍ .....

Zdraví Vás ZdeŠtě

loading