Rekonstrukce BODOVKY

BODOVKY, ODPOROVÉ SVÁŘENÍ

Je zajímavé kam se člověk až dostane v praxi opraváře.

na podzim 2013 jsem byl osloven zahraniční firmou, zda bych neopravi bodovací zařízení.

To co jsem dostal k opravě bylo jednoduché zařízení, ale evidentně notně staré. Firma zahraniční a má taková zařízení? Tady je dobře uvědomit, jak smýšlí český podniktel a jak zahraniční podnikatel.

Našinec? kde co vyhází jako staré a určitě špatné a nevyhovující /socialistické ap./. Naproti tomu starý kapitalista je ostřílený chlapík a jen tak do česka nedá něco moderního, ten obrátí kde jakou zlámanou grešli. Navíc si je vědom co pro kterou technologii dostačuje a co už ne.

Tak taková historie byla na opravu. To víte, nový zákazník to se jeden musí předvést. A taky jo, bodovka byla dána doprovozu - opravovalo se trafo - a zákazník?  spokojen. Na jaře tohoto roku opět telefon ze zmíněné firmy, a ejhle nadruhé straně známý hlas se ptá zda bych opravil jednu záložní bodovku.

Ta byla ale složitější zde bylo potřeba celkové rekonstrukce.

Zničený výkonový modul. nefunkční řízení od firmy ......  . Opravu jim tehdy na Slovensku vyčíslily na spoustu EUR. Jen polovodičový modul stál 19 000,--Kč.

Tak jsem vytáhl ze svého depozitu náhradní díly na opravu bodovek a sestavil jsem náhradní zapojení celé bodovky . Z původní zůstalo jen mechanické uspořádání. Předvedl jsem to vše hlavnímu mechanikovi a ten usoudil, že je to dobré řešení a navíc podstatně levnější.

Na fotografiích vidíte jak to vypadalo. Dnes už je zařízení ne v záloze, ale 'place'. Mechanická část se upravila, elektronické řízení se zapustilo do pláště zařízení  a bodovka boduje.

Tak, možná i Vaše bodovka potřebuje podobnou péči

Štěpánek

loading