TO JE ON

To je on, ale než jsem na něj přišel stálo mne to velké úsilí.

Tak jak to bylo pohádko ....... ?

to  se vám telefonicky ohlásil cca ve 13.00 šťastný majitel svářecího zdroje PP 315, že zařízení, které jsme před půlrokem opravili a dokonce vybavili vodním chlazením pracovalo ještě před pěti minutami naprosto k maximální spokojenosti, ale při sváření vypadla 4A pojistka a i když tam dali 16A pojistku, tak stále problém, pojistka se spálí a nic nejde.

Ale přijet může až v 19.00.

Co naplat čekala mne noční.

A pán skutečně přijel na čas v 19.00. Je fakt, že jsem doufal,v malý zázrak. Zařízení otevřu, změřím dáme s pánem kafe a maximálně za 2hodiny je ze dveří.

Zázrak se nekonal. Skutečně jsem zařízení rozdělal, měřil, ale nic co by mne trklo. Odpojil jsem vše co by mohlo být vadné jednotlivé části jsem testoval jak jsem umněl a nic.

Problém se točil kolem napájecího transformátoru, neboť pojistka je mu předřazena. Když jem odpojil ohřev re. ventilu, jednotku řízení a posléze i ventilátor jev se stále opakoval. Zašroubuješ pojistku, zapneh hlavní vypínač a bum pojistka je vniveč ale nic nezapáchá jen záblesk jsem zahlédl.

Padla volba na napájecí trafo a to je třeba vymněnit. Transformátor jsem nikdy v PP nemněnil. Nebylo nikdy třeba jej mněnit. Dobře však vím jak náročné je ho demontovat a navíc vymněnit. Jeho špatná dostupnost a množství drátových spojů na svorkovnici to znamená tak 3hodiny soustředěné práce a hlavně dráty nezaměnit!

Když to majitel slyšel malinko zaváhal a já v duch jásal, že mne ta noční šichta mine. Neminula, pán si řekl o kafe a svým neverbální postojem mně dal nasrozumněnou, že on si dnes zařízení musí odvézt - 'visí na tom výroba' dodal .

Dali jsme kafe to už bylo 21.00 a dal jsem se do práce vyndal starší trafo z regálu vzal fix označil veškeré vodiče a začal demontovat a vyměňovat domněle vadný transformátor.

Vezmu to zkratkou, trafo vadné nebylo na vině bylo něco jiného, ale co, když vše je odpojeno.

Odpojeno? a ještě tu byl jeden neodpojený drát a sice u ventilátoru je rozběhový kondenzátro 4MF/400V a tomu jsem odpojil jen jeden vývod, že by ten? ale přece jsem jej prověřoval a navíc odpojil tak ..... .

Vážení byl to ON, ten prevít patrně při vyšším napětí měl svod na svůj hliníkový obal a ten je ve sponě upevněný na skříň zdroje. To byla příčina problémů ve zdroji. Končil jsem  1.00 notně na sebe naštvaný a tak mne to vzalo, že jsem si neřekl ani o příspěvek na chudé.

Ještě jednou chci zdůraznit  BYL TO ON jak jej vidíte na obrázku.

Příště: dvakrá měř a nic složitého nehledej

Pěkný den

loading