TRT 1000 - opravářské drama

TRT 1000

dostat za úkol opravit toto zařízení je trochu riziko, jednak v jeho stáří a hlavně prostředí ve kterém pracuje je pro ně rizikem.

Údržba pro jeho hmotnost /1200kg/ je často opomíjena a tak TRT maká a maká až jednoho dne STOP.

Co teď? Výrobce ZEZ Hořice zlikvidovali, JESVA již také není CO TEĎ??

To si Vás tak pozvou a vy se k problematice musíte nějak postavit. Jednoduše odbít majitele s tím, že nic takového neopravujete, nebo že nemáte diagnostiku k takovému zařízení /to je oblíbený BLÁBOL  v poslední době/ no zkrátka nějak se zbavit toho TRT je určitě možné, ale napište si na vizitku slogan " DOBRÝ SERVIS ...... PŘÍTEL VAŠICH SVÁŘEČEK"  - to je morální závazek.

V dané firmě, naštěstí, byli všichni vstřícní. Jen to všechno spěchalo. To samozřejmě přináší jiné komplikace, například musíte odsunout své stálé odběratele, jen proto, že chcete vyhovět.

Jenže, jednoho upřednostníte a druhý se cítí poškozen.

Nicméně jsem zakázku vzal a rozjel se na místo. Čekala mne pracovní "sluj" rachot, šero shon. Zařízení stálo "šikovně" v rohu, tedy nikomu nezavazelo a tak jsem otevřel skříň zařízení. Naštěstí byla přístupná strana, kde je umístněno veškeré ovládání a řízení TRT. Je faktem, žeTRT je vlastně tranduktor, který nemá ani žádnou elektroniku, jen stykače, výkonové odpory a spoustu vodičů. Vypadá to jednoduše, ale jen na první pohled. Stanovit jednoznačně příčinu proč zařízení nemá výkon pro mne nebylo tak jednoduché, TRT není běžně k vidění a pro svoji odolnost opravovat nepotřebuje. 

Tak jsem, začal od řízení - vyloučit že za špatný chod mohou řídící obvody je jednak základní postup a navíc zde jsem se k výkonovým prvkům ani dostat, vzhledem umítnění zařízení v rohu dílny, nemohl. Přece jen s 1,2t se těžko manipuluje.

Po vyloučení chyby v regulační části jsem práci ukončil. Jen jsem sdělil mistrovi, že nezbývá zařízení vyndat na větší prostor a prohlédnout silovou část, kde patrně bude problém. Naděje, že se transport zdrží alespoň o týden rozptýlil telefonát hned druhý den v 7.00.

"Zařízení je vyndané čekáme na váš příjezd" oznamoval hlas v telefonu.

trochu jsem koktal, když jsem se chtěl vymluvit na "zástup" čekajících na opravy svářeček. Ovšem hlas na druhé straně dále pěl ódu na naléhavost mého zásahu. Co naplat druhý den jsem se dostavil k té hromadě mědi a železa.

Už z dálky mně údržbáři ukazovali utavený silový vodič, který byl v podezdření že způsobil problém ve stroji. Hlavou mě táhly otázky typu: "když to vidíte, tak to opravte a už to pojede", "nechápu, proč to neudělají, jeden kabel jedno kabelové oko trochu cínu a JE TO"!

Vyndal jsem nářadí, naštěstí jsem měl sebou náhradní kabel už s naletovanými oky, tak jsem jej vymněnil. Pro jistotu jsem proměřil co se dalo, ale jedna věc se prověřit pro fyzikou nedostupnost prověřit nedala a tak jsem usoudil, že by byla VELKÁ náhoda, že problém by byl právě tam. Připojil jsem zařízení prodlužovacímu kabelu s tím, že by bez zátěže mohlo tzv. najet a já zkontroluji alespoň napětí naprázdno. Při startu vypadly pojistky někde mně neznámém a nepřístupném rozvaděči. Končil jsem opravu s tím, že věc je potřeba připojit na pořádný rozvaděč a ne na provizorku a až to bude tak ať zařízení vyzkouší a dají vědět.

Dali vědět, dali, že prý se z něj kouří a nejede. Tak jsem se tam musel opět rozjet.

loading