UŽ VÁM TO TAKÉ ŘÍKALI???

ZNÍ TO JAKO "PÍSEŇ PRÁCE"  ( pro mladší generaci: zeptejte se doma rodičů) všichni tu PÍSEŇ ZPÍVALI a doma se jí smáli......

Opět zvoní telefon, beru telefon a jako vždy: " Štěpánek prosím"

Z minireproduktoru se ozvalo: " Pane Štěpánek máme problém, máme vadnou svářečku UNIMIG 200".

Z mé strany zazněla chvála na stroj a následoval "výslech" co tomu úžasnému UDIMIGu 200 je.

"Víte pane Štěpánek, už jste u nás před řadou let byl a se svářečkou dodnes nebyl problém, ale teď "zlobí" posuv a vůbec potřebuje údržbu."

Já na to: "tak ji přivezete?"

"No to je trochu problém" děl hlas v telefonu, " my jsme ji dali k opravě firmě xxy a ti nám po čtnácti dnech sdělili toto: " UNIMIG 200 je staré zařízení, nejsou náhradní díly a oprava by byla moc drahá."

Mezi námi, TATO PÍSEŇ se opakuje minimálně jednou týdně. Někdy nabudete dojmu, že svářečka se omylem ocitla v márnici /smích/. 

Za týden ji přivezli. Evidentně ve firmě xxy se ani neobtěžovali UNIMIG 200 otevřít. Je to známý trik. Přijmete zařízení k opravě, necháte zákazníka tak říkajíc "vycukat". Mezitím mu nabulíkujete nějaký katastrofický scénář a majitel stroje, pokud jej potřebuje, se dostane do neřešitelné situace a je 90% naděje, že si u Vás koupí nové zařízení.

No je to obchodní svět, tento svět touží po pravdomluvnosti, čestnosti a vůbec po dobrých věcech, ale zisk je zisk a tak je málo platné, že touží. Pro vidinu zisku potlačí i ušlechtilou myšlenku a ......... .

Za týden bylo zařízení přivezeno. Je pravdou, že nejsem nějaký pracovní buldozer. Ale pro tu svoji ješinost, jsem neodolal odsunul jsem stranou i mnohé "kvaltovky" a zařízení opravil.

Jednoduché to skutečně nebylo. Jedna z mnohých překážek byla přístupnost k hledání závady. V UNIMIG 400 je přece jen více místa a v 600 je ho ještě více. Vyřešit jednotku řízení by ani takový problém nebyl, jako najít a opravit dané problematické místo například v kabeláži a to nehovořím o kontrole ovládacích prvků. 

Tato opravárenská činnost není nic, co by vyučený elektrikář nezvládl.

Nafinále jsem doporučil majiteli, že když už máme zařízení rozdělané, bylo by záhodno zrušit přípoj ZEZ a nahradit jej přípojem hořáku EURO. Jeho hořák byl ještě provedním KURTHAUFE patrně z dob NDR (opět se mládež doma optá co to bylo NDR). Pro mne sice není problém dodat originální přípojku ZEZ, ale přece jen jdeme s dobou a navíc když to lze, tak proč to neudělat? Co, jak to vidíte VY ..... ?

Můj návrh byl přijat, dodal jsem nový hořák 24/4m EURO, jeho byl zjevně "na mraky". Zařízení bylo nastaveno na drát 0,8, majitel si jej vyzkoušel, zaplatil a odvážel s povzdechem, že za cenu, kterou zaplatil za opravu i s novým hořákem, by novou svářečku nekoupil, lépe řečeno koupil, ale ne takovou, že by s ní mohl svářet i traverzy.

Myslím si, že majitel bude mít zase na delší dobu se svářečkou vystaráno.

Příběh se šťastným koncem - a na adresu výše zmíněného příběhu opakuji:

"Zní to jako ta pověstná "PÍSEŇ PRÁCE," všichni ji zpívají, ale nikdo ji nectí."

Příjemný zimní čas přeje

Zdeněk Štěpánek - přítel Vašich svářeček

loading