Jak jsme opravovali UNIMIG 400

Oprava UNIMIG 400

je celkem u nás běžnou i když dnes přece jen řidší praxí.

Přesto se občas najde nadšenec, který toto zařízení buď to vlastní, či dobře koupí apod..

Věšinou si jej vyčistí, upraví, nalakují, provedou jak se dnes říká TUNING a následně se řeší potřebná oprava.

Tak se k nám dostaly od jednoho šťastného majitele jednotky řízení z UNIMIG 400. Podle naší praxe jsme je prošli a opravili.

Majitel se následně dostavil, na základě našeho návrhu, i se strojem a to pro tu jistotu, aby neriskoval dodatečné nastavování zdroje s opravenými jednotkami.

Každé pondělí máme tzv. styk  se zákazníkem na dílně. Majitel skutečně se svářečkou přijel a my se domnívali, že provedeme dostavení a dotyčný si zařízení odveze týž den.

Ouha, po dvou hodinách jsme zjistili, že tomu tak asi nebude, po odpolední pauze po dalších dvou hodinách tomu skutečně nebylo. Zákazník odjel bez zařízení a my mněli o stroj v dílně navíc.

Problém spočíval v tom, že na osciloskopu bylo vidět jak jeden tyristor není ochoten poslouchat regulační příkazy z jednotky řízení, ač na přípravku vše se jevilo OK. Tak ve stroji byl problém. Jednoduše řečeno: na malých proudech jsme nic nesvařili.

Další dva dny jsme se k němu nedostali pro množství nachystané práce z přešlého týdne.

Ve čtvrtek jsem si udělal čas a věnoval se svářečce bezmála celý den, bez výsledku od poloviny regulačního napětí  tyristor nereguloval NE a NE. Proběhl zoufalý pokus s výměnou tyristoru posléze impulzního transformátoru za stálého 'dolaďování' jednotky řízení. Nic nepomohlo. Vzdal jsem to. Šestnáct hodin a žádný výsledek.

Někdy musíte věc odložit a vrátit se k ní jindy a to to byl ten případ.

Pondělí bylo ideáním časem a ihned ve 4.30 jsem nastoupil s plánem v hlavě, co a jak jsem ještě neprověřil a tudíž musím průzkum provést. Padlo totiž podezdření, že někdo předemnou musel zařízení nějak ublížit či podobná věc se musela udát.

Rozdělal jsem svářečku co to šlo, kontroloval to množství spojů a typoval další postup práce.

Nakonec jsem problém našel - jednoduše - patrně nějaký údržbář viděl upadený RC člen, kterým se jistí tyristory před 'samovolným' spuštěním, tak tento RC člen zapájel kam ho napadlo a pochopitelně se netrefil a tyristor byl aktivován přes tento RC člen naprosto spolehlivě.

Tentokrát jsme peníze nevydělali, ale jsme se zasmály vlastní neodbornosti........

 

S pozdravem Zdeněk Štěpánek

loading